Achaltekinský kůň

13. května 2010 v 19:52 |  Koně
Achaltekinský kůň (Achal-Teke) je velmi skromné, odolné a vytrvalé pouštní plemeno plnokrevného koně staré nejméně 3000 let. Pochází z Turkménie (Asie).

Historie plemene

Tento kůň pochází z pouštních oázách Turkménie. Někdy se tvrdí, že je dokonce starším plemenem než arabský plnokrevník. Po roku 1921 se chov soustředil na severní svahy Kopetdagu v okolí Ašchabadu. V minulosti se prý se tento kůň vychovával v jámách, kde na něho všichni, kromě jeho pána, házeli kamení a jen jeho pán se o něho staral a krmil ho, tím vychovávali koně věrné jen svému jezdci. Tak se koně naučili důvěřovat pouze jednomu člověku a bát se všech ostatních. To mohlo mít za následek někdy problematickou povahu tohoto plemene.
Roku 1935 absolvovali achaltekinští koně jízdu z Ašchabadu do Moskvy 4 128 km (960 km pouští) za 84 dní. Dnes se chová v Rusku Turkmenistánu, kazachstánu, Uzbegistánu a Kyrgyzstánu. Achaltekinec Absent s jezdcem Filatovem zvítězil v drezuře na OH v Římě (1960), světový rekord ve skoku do dálky (8,78 m) drží achaltekinec Perepel.

Charakteristika plemene

Je to štíhlý kůň vysoký asi 154 cm (klisny 152 cm), obvod hrudi měří 167 cm, obvod holeně 18,9 cm. Má nápadně vysoko nasazený krk. Je velice odolný vůči horku a vytrvalý. mívá dlouhý hřbet i krk, plošší hrudní koš, méně klenutá žebra, velmi tenkou kůži a jemnou srst. Zbarvení může být hnědé, ryzé, plavé nebo palomino, mělo by mít zlatavý nádech, vyskytují se bělouši, vraníci i cremella. Všechny chody jsou plavné. Jeho cval je unikátní mezi ostatními plemeny, je plynulý, bez otřesů a houpání.
Turkmeni je krmí stravou bohatou na bílkoviny, např. vojtěškou, hrudkami ovčího tuku.
Využití achaltekince je široké - od dostihů přes vytrvalostní ježdění až po parkury a drezuru. Je to kůň, který potřebuje svého jezdce a není vhodný do jízdáren, což je možná příčinou toho, že mnohá literatura o něm tvrdí, že je neovladatelný.

Úspěchy českých chovů

  • Rok 2008
    • Klisna Jana-Jan Evropskou šampionkou v kategorii ročních a dvouletých klisen
    • Shaitan Shael Evropský šampion v kategorii tříletých a čtyřletých hřebců
    • 14. 6. - Cena Boinou - první Achaltekinský dostih mimo Rusko a Turkmenistán
ZDROJ TerezQa   jo u toho Andalusana je taky zdroj TerezQa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama