Alter-real

16. května 2010 v 11:56 |  Koně
Alterský kůň neboli také Alter real. Je velice krásný kůň se zajímavou historií a vysokým nadáním. jsou to klábonosi a někteří mají kolem krku opasek.

Původ

Portugalsko-Španělsko

Zbarvení

Především vraník a hnědák, Občas bělouš

Exteriér

Výška v kohoutku 150 až 158cm, silné, kompaktní tělo, široká, hluboká hruď, dobře osvalená, silná záď, výrazný kohoutek, krátký, krásně prohnutý krk, malá, rovná hlava, štíhlé drobné nohy

Využití

vynikající jezdecký kůň s velkým nadáním na vysokou školu

Historie a původ

Tento elegantní a ohnivý kůň pochází ze 40 ušlechtilých andaluských klisen, které byly v roce 1748 zakoupeny pro nově založený hřebčín ,,Alter do Chao´´ na chov koní pro královské stáje v Lisabonu. V královské jezdecké škole se provozovaly stejné lekce vysoké školy jako ve španělské dvorní jezdecké škole ve Vídni.
Špatně prováděná selekce při křížení s Araby, plnokrevníky, normanskými koňmi a hannoverskými koňmi však v 19. století přivedla hřebčín a hodnotná plemena na pokraj záhuby. Především klisny z neapolské armády, které byly ukořistěny po bitvě u Arapiles(1812), způsobily tělnatosti a temperamentu plemena.
Teprve opětovné přivedení španělské krve z hřebčína rodiny Zapata, která od roku 1835 chovala Arcosu andaluského koně, pomohlo oprášit lesk plemena alter real. Začátkem 30. a 20. století mohlo plemeno pozvolna dosáhnout někdejšího standardu, kdyby ministerstvo financí nařídilo pokračovat chovu jen s dvanácti nejlepšími klisnami.

Temperament a talent

Alter real je velmi podobná andaluskému koni, je však o něco menší. Má podobnou akci kolen a vyjímečné nadaní pro drezuru. Jeho temperament a vznětlivost však vyžadují skušeného jezdce.

ZDROJ TerezQa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama