Appaloosa

26. července 2010 v 20:40 |  Koně
Appaloosa je plemeno koní vyšlechtěné v Severní Americe, původem ze Španělska. Patří mezi teplokrevníky.

Historie

Původem byly všechny koně dovezeny na kontinent Španěly v době středověké kolonizace. Plemeno vzniklo díky indiánům z kmene Nez-Percé, kteří jako první indiánský kmen zahájili jejich chov již v 16. století a v 18. století již měli stáda prvotřídních koní. Tento kmen žil na území severovýchodního Oregonu, jihovýchodního Washingtonu a Idahu, u nevelké řeky Palouse. Od názvu řeky dostalo plemeno i pojmenování. Po zahnání Indiánů do rezervace tito omezili chov koní a až v roce 1938 ho před zánikem zachránila skupina nadšenců u městečka Moscow.

Konstituce

Typickým znakem těchto koní jsou výrazné oči z dobře viditelným bělmem kolem duhovky. Měří 144-157 cm. Plemeno je známé svou tvrdostí, ovladatelností a učenlivostí. Jinak má appaloosa ještě spoustu dalších znaků, které jsou většinou dědičné(řídká chumáčovitá hříva a ohon, kůže zejména na chřípí jemně tečkovaná, kopyta svisle černě a bíle pruhovaná. Indiáni své koně nekovali. Délka krku je přiměřená k tělu. Kohoutek je výrazný, šikmá plec podmiňuje dlouhý, lehký a pružný krok. Tak jako u nejlepších honáckých koní je i tělo appaloosy kompaktní, hluboké a s dobře klenutými žebry.Nohy jsou pohodlně korektní a silné. Žíně hřívy a ohonu tvoří obyčejně prameny a jsou jemné a řídké. Tomuto rysu se dávala přednost, protože nevázne při pohybu v křovinách tak, jako hustý ohon.
U tohoto plemene se rozlišuje pět základních typů zbarvení:
  • leopard- Převážně bílé zbarvení s tmavými velcovitými skvrnami po celém těle.
  • snowflake- Tmavé zbarvení s bílými fleky rozsetými po těle, nejhustěli na zádi.
  • blanket- Tmavé zbarvení, kdy kříž a záď jsou buď bílé nebo skvrnité.
  • marbleized- Drobné pestré skvrnky po celém těle.
  • Frost- Má drobné bílé skvrnky rozseté po celém těle.
Ideálně jsou tito koně hnědí s bílím flekatým zadkem.

Využití

Patří do skupiny orientálních koní arabského typu. Původně to byl kůň jezdecký, nyní je velmi všestranný, zvládá skoky, ale i drezuru. Je to vhodné plemeno pro dobytkářství i pro děti, protože tito koníci jsou hodní a dobromyslní.

Appaloosa v Evropě

Zatímco v USA je plemeno rozšířené a uznávané, v Evropě uznávaný nebývá. Zde je povolena vyšší postava, dbá se na původní nekřížené znaky a díky zajímavému zbarvení se využívá jak pro westernové ježdění, tak pro reprezentaci.
appaloosa
apaloosa

ZDROJE:TerezQa,foto Slawik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Safira Safira | Web | 27. července 2010 v 7:45 | Reagovat

ahoj Lacrima sorry ale mas uz 4 kone blogu...Grifi ma jenom jednoho a navic ja jenom muzu propustim jenom rodinu Aleute a Honu,protoze Tricksy patri Cynder a ani nevim jestli by s tim souhlasila,ale spis ne...promin

2 icp1233 icp1233 | E-mail | 15. září 2012 v 6:50 | Reagovat

toseti povedlo :-D  8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama