Český chladnokrevník

10. září 2010 v 16:20 |  Koně
Pro práci v lesích a pro tah jsou využíváni tažní koně, většinou chladnokrevníci. Proto není divu, že  v Čechách, kde má lesnická a zemědělská práce svou tradici, byl vyšlechtěn specifický druh takového koně - český chladnokrevník.

Původ a historie

Česká země byla v minulosti křižována solnými stezkami, které vedly z alpských nalezišť do severských zemí. Po nich přicházeli různí koně tažných plemen a nezřídka posloužili ke krytí českých klisen. Nejčastěji bývali používání mohutní pincgavští hřebci, kteří vynikali svou silou a výkonností, byli však značně nevzhlední. Ve 20. letech 20. století proto začali být dováženi belgičtí hřebci, kteří doladili exteriér českého chladnokrevníka, aniž by jejich krev nepříznivě ovlivnila výkonnost plemene.

Nejlepších výsledků v chovu českého chladnokrevníka dosáhly chovné stanice v Písku a Netolicích.

Vzhled a charakteristika

Český chladnokrevník nepatří mezi nejmohutnější plemena mezi chladnokrevníky, stavbou těla je spíše středně mohutný. Má velkou těžkou hlavu, mohutný, dobře nasazený krk s hřebenem. Měkčí hřbet je zakončený svalnatou zádí, která může být u některých jedinců strmá. Kohoutková výška je 168 - 175 cm.

Silné nohy mívají šavlovitý postoj a jsou zakončeny plochými kopyty, která kvůli své měkkosti vyžadují dostatečnou péči a časté kování. Na spěnkách je patrný nebohatý rous.

Nejoblíbenějším zbarvením je u českého chladnokrevníka
ryzák se světlou hřívou a ocasem. Žíně jsou bohaté a zvlněné a ocas ani hříva se nezastřihává ani neprotrhává; při práci jsou většinouzapletené.

Koně tohoto plemene mají mírnou klidnou povahu, jsou pohybliví, vytrvalí a ochotně pracují.

Využití

Český chladnokrevník nachází jako tažné plemeno nejvíce uplatnění při práci v zemědělství, je využíván pro těžký tah, znám je také jako kůň pro lesní práce, jako je přibližování dřeva.

V poslední době jsou sice koně často nahrazováni těžkou technikou a stroji, jsou však stále těžko přístupná místa a úkoly, které může splnit jen kůň - například právě český chladnokrevník.

cesky_chladnokrevnik2.jpg

cesky_chladnokrevnik4.jpg


ZDROJE:TerezQa,foto
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama