Connemarský pony

12. září 2010 v 12:24 |  Koně
Connemarský pony je jediné ryze irské plemeno koně. Pochází se západního Irska z oblasti Chonnacht, anglicky Connaught nebo Connemara.

Původ

Podle legendy předky Connemarského ponyho byli poníci podobní highlandským zkřížení s andaluskými a berberskými koňmi, kteří se zachránili po ztroskotání Španělské armády v roce 1588 po prohrané bitvě u Gravelines. Tím mělo vzniknout plemeno irského hobbyho, dnes již bohužel vymřelého. Výsledkem dalšího křížení s araby a menšími plnokrevníky byl velice elegantní jezdecký pony. Jeho první plemenná kniha vznikla v roce 1904.

Stavba těla

Connemarský kůň má výšku v kohoutku 132-145 cm. Hlava je malá s rovným profilem, krk neobvykle dlouhý a kohoutek výrazný. Tělo má stavbu dobrého jezdeckého koně a skokana. Srst byla původně plavá, dnes jsou však mnohem častější bělouši, vraníci a hnědáci jsou vzácní.

Využití

Connemarský pony má poddajnou povahu, dříve sloužil jako jezdecký kůň nebo soumar, dnes se využívá v zemědělství a jako jízdní kůň. Křížením s plnokrevníky vznikají koně vhodní pro crosscountry a skokové soutěže.
connemara
pony

ZDROJE:TerezQa,foto Slawik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hidatsenka Hidatsenka | 12. září 2010 v 16:48 | Reagovat

Krááásnej koník :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama